ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کانال پیش عایق - ورق پیش عایق

کانال پیش عایق

کانال پیش عایق شده نسل جدید کانال های انتقال هوا هستند که عایق و کانال به صورت یکپارچه ساخته شده اند و به خاطر مواد خاص به کار رفته در آن ها وزن بسیار کمی دارند و موجب سهولت در نصب و اجرای سیستم کانال کشی می شوند. در این مقاله کانال های پیش

عایق شده را معرفی می کنیم ، وجه تمایز آن ها را با سایر کانال های انتقال هوا تشریح می کنیم ، مزایا و معایب کانال هایی پیش عایق را بیان کرده و در انتها کاربرد این کانال ها را تشریح می کنیم.

 

کانال پیش عایق شده چیست

صنعت گرمایش ، سرمایش و تهویه مطبوع به مرور زمان پیشرفت های چشمگیری داشته است و در طول زمان سیستم های جدیدی به بازار تاسیسات ساختمان معرفی شده است. کانال های انتقال هوا یکی از المان های مهم و حیاتی صنعت تاسیسات ساختمان است که از سال ۱۹۰۰ میلادی در صنعت تاسیسات ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و تا به حال دستخوش تغییرات گوناگونی شده که این تغییرات باعث بهینه سازی آن شده است. تغییرات کانال های انتقال هوا در راستای بهبود عملکرد آن ها در تمیزی هوا ، انرژی لازم برای انتقال هوا و کنترل آن بوده است.

کانال های پیش عایق شده به عنوان نسل جدید کانال ها که قبل از نصب عایقکاری شده اند وارد صنعت تاسیسات ساختمان شده است. این نوع از کانال های انتقال هوا  مانند کانال های انتقال هوای معمولی نیست. در کانال های پیش عایق شده تمامی محدودیت های کانال های انتقال هوای رایج از بین رفته است. کانال های پیش عایق شده به خاطر ویژگی های منحصر به فردی که در ادامه تشریح می شود باعث سهولت کار برای مهندسان طراح تاسیسات ، مهندسان معماری و نصاب های کانال ها انتقال هوا شده است. در حالت مرسوم کانال های انتقال هوای مرسوم مانند کانال های گالوانیزه در ابتدا ساخته می شوند و نصب می شوند و در مرحله ی بعدی عایقکاری می شوند. در این نوع از کانال های انتقال هوا ، عایق به صورت یکپارچه در کانال های انتقال هوا وجود دارد لذا در هنگام نصب این کانال ها مرحله ی عایقکاری حذف می شوند و در نتیجه سرعت نصب آن بالا می رود. علاوه بر این حساسیت نوع عایقکاری کانال های انتقال هوا نیز حذف شده و سیستم کانال کشی با کیفیت بالاتری اجرا می شود. کانال های پیش عایق شده نشتی کمتری نسبت به نمونه های متداول کانال های انتقال هوا دارند و در نتیجه استفاده از این نوع کانال ها باعث بهبود راندمان توزیع هوا می شود. با استناد به موارد فوق کانال های پیش عایق در پروژه هایی که زمان اجرای کانال کشی و همین طور بهینه سازی انرژی و هزینه های جاری از اهمیت بالایی برخوردار است کاربرد دارند.

کانال پیش عایق - ورق پیش عایق

 

وجه تمایز کانال های پیش عایق شده

کانال های پیش عایق شده به دلیل مواد به کار رفته در آن ، تکنولوژی اتصال المان ها و تجهیزات مربوط به انتقال هوا دارای مزایای منحصر به فردی است که در ادامه به تشریح این مزایا پرداخته می شود. این مزایا باعث شده که در پروژه های ساختمانی کانال های پیش عایق جایگزین سایر کانال های انتقال هوا شود. در کانال های پیش عایق ابعاد تا ۴ متر برای مقاطع کانال ها وجود دارد. کانال پیش عایق در ضخامت های استاندارد تولید می شود و مقاومت حرارتی آن ها در بهترین حالت وجود دارد. در ادامه مقاومت حرارتی متناظر با ضخامت های کانال های پیش عایق را نشان می دهد.

کانال پیش عایق - ورق پیش عایق

موارد فوق نشان می دهد که با توجه به کاربری ساختمان ها می توان از ضخامت های متفاوت کانال پیش عایق شده استفاده کرد. پنل های کانال پیش عایق از رزین های بدون الیاف مقاوم نسبت به حرارت تشکیل شده که یک سطح آن از قویل های آلومینیومی حرارت دیده و در سمت دیگر آن از آلومینیوم مسطح تشکیل شده است.

در سیستم کانال پیش عایق شده ، چندین نوع اتصال وجود دارد که در تمامی این اتصالات نشتی کمتری نسبت به سایز اتصالات  کانال های انتقال هوا دارد. اتصالات کانال پیش عایق شده شامل ۴ پیچ ، دندانه ای و سیستم TIGER CLIP هستند. لازم به ذکر است محاسبات مربوط به ابعاد کانال های پیش عایق مشابه سایر کانال های انتقال هوا است با این تفاوت که به علت تکنولوژی ساخت پیشرفته ی کانال های پیش عایق می توان ضریب اطمینان کمتری محاسبات در نظر گرفت.

کانال پیش عایق - ورق پیش عایق

مزایای کانال پیش عایق شده

کانال های پیش عایق شده به دلیل متریال های مورد استفاده در ساخت آن ها وزن کمتری نسبت به سایر کانال های انتقال هوا دارند. به عنوان مثال کانال پیش عایق شده وزنی تقریبا برابر با ۲۸ درصد کانال های انتقال هوای گالوانیزه دارند. این ویژگی باعث می شود که در هنگام اجرای این نوع کانال ها مقاومت سقف یا دیواری که وزن کانال ها را تحمل می کنند از حساسیت کمتری برخوردار باشند و برای مهار وزن کانال کشی ساپورت های محکم در فواصل کوتاه حذف شوند. نصب و اجرای کانال های انتقال هوای متداول شامل دو مرحله می باشد. در مرحله ی اول کانال ها ساخته شده و نصب می شوند و در مرحله ی دوم کانال های نصب شده عایقکاری می شوند در برخی از موارد یک مرحله به عنوان ساخت اتصالات المان ها و فلنج های به مراحل اجرای کانال کشی اضافه می شود. اما در کانال های پیش عایق شده ، به دلیل یکپارچگی عایق و کانال و همین طور آماده بودن اتصالات کانال ها ، سرعت نصب و اجرای کانال کشی بالا رفته و زمان پروژه کاهش می یابد.

در پروژه هایی که از کانال های پیش عایق شده استفاده می شود ، فضای کمتری توسط کانال ها اشغال می شود. در سیستم های متداول کانال های انتقال هوا برای نصب کانال ها نیازمند فضای دسترسی بین کانال و دیوار یا سقف مجاور به منظور عایقکاری کانال ها وجود دارد. این فضا به علت یکپارچه بودن عایق و کانال ، در پروژه هایی که از کانال های پیش عایق شده استفاده می شود حذف می شود و در نتیجه فضای مفید معماری افزایش می یابد.

کاهش هزینه های نصب و اجرای کانال کشی یکی دیگر از مزایای کانال های پیش عایق شده است. در کانال های انتقال هوای متداول ساپورت ها و عایقکاری بار هزینه ای بالایی دارند و درصد قابل توجهی از نصب و اجرای کانال کشی را در بر می گیرند. در کانال های پیش عایق شده به علت وزن پایین و یکپارچگی عایق با کانال این هزینه های حذف شده و هزینه ی نصب و اجرای کانال کشی را کاهش می دهند.

کانال پیش عایق - ورق پیش عایق

محدودیت های کانال پیش عایق شده

کانال های پیش عایق شده برای استفاده از سیستم های انتقال هوای رفت ، برگشت ، هوای تازه و اگزاست هوای آلوده طراحی و ساخته شده است. این نوع از کانال های انتقال هوا محدودیت هایی در کاربری دارند که در جدول زیر محدودیت های دمایی ، فشار ، سرعت هوا در کانال و سایر شاخص های کانال کشی نشان داده شده است.

کانال پیش عایق

توجه به این نکته مهم است که کانال پیش عایق شده در کاربری های زیر عملکرد مناسبی نخواهند داشت.

  • انتقال ذرات جامد معلق در هوا که در صنایع سنگین وجود دارد.
  • در کاربری هایی که لازم است کانال های انتقال هوا در مقابل آتش مقاومت داشته باشند
  • به عنوان کانال های هود و دودکش در آشپزخانه های صنعتی و صنایع سنگین
  • خروج دود ، ذرات معلق در هوا و محصولات احتراق
  • محصولات واکنش های مکانیکی و شیمیایی که حرارت بالایی دارند.
  • کاربری هایی که محدودیت دمایی ندارند.
کانال پیش عایق - ورق پیش عایق

کاربرد کانال های پیش عایق شده

کانال های پیش عایق در سیستم های کانال کشی هوا در ساختمان های مسکونی ، تجاری کوچک ، تجاری بزرگ ، کارخانجات صنعتی سبک و نیمه سنگین و مراکز حساس موارد استفاده قرار می گیرد. کانال پیش عایق شده به طور ویژه در صنایع زیر کاربری زیادی دارند :

  • صنایع مواد غذایی ، آشامیدنی و دارویی
  • فضاهای استریل ، اتاق های تمیز و فضا های هایژنیک
  • فضاهایی که نیازمند هوا با رطوبت نسبی بالا می باشند

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد
تماس تلفنی